Menu
Home Page

Who's Who

Senior Leadership Team

The members of our leadership team are experienced practitioners with a range of skills to bring the best out of our staff and ensure the highest standards of provision for our pupils.

 

Principal: Mr James Bancroft

Vice Principal: Mr Rob Lawrie

Assistant Principal: Miss Joanna Wright

Pupil Premium Lead: Mrs Angela Culshaw

SENCO: Miss Anna Willington

Inclusion Manager: Mrs Sharon Valente

School Business Managers: Mrs Claire Dobson, Mrs Jane Griffiths

Site Manager: Mr Jay Bateman

Early Years Manager: Miss Danielle Jones

Class Teaching Team

Reception: Miss Danielle Jones and Miss Rommi Hulme

Year One: Miss Sara White and Miss Kim Potts

Year Two: Mrs Suzy Storey and Miss Laura Baugh

Year Three: Miss Cora White and Mrs Amanda Wrigley/Mrs Angela Clyne

Year Four: Mr Thom Vanstone and Miss Joanna Wright

Year Five: Miss Lizzy Goodger and Mrs Sam Lawrie

Year Six: Mrs Angela Culshaw and Miss Anna Willington

 

Teaching Support Team

Higher Level Teaching Assistants: Mrs Lisa Bancroft, Miss Sara-Jayne Challinor, Mrs Julie Dunbobbin, Mrs Suzanne Friesner

Teaching Assistants: Miss Claire Amson, Mrs Ruth Beale, Mrs Gaynor Carson, Mr Josh Farrall, Mrs Helen Machin, Mrs Marie Mooiman, Mrs Abigail O'Donnell, Mrs Sam Palin, Mrs Helen Pearson, Mrs Wendy Phillips, Mrs Angela Shaw, Mrs Samantha Simpson, Miss Gabriella Valente, Miss Lauren Worthington

Wider Curriculum Teaching Team

Music Specialist: Mrs Helen Collett

French Specialist: Mrs Kate Taylor

Wide Opportunities Music Specialist: Mrs Liz Abbotts

BDA Accredited Dyslexia Practitioner: Mrs Karen Stead

Office Team

Miss Vicky Brown, Mrs Jackie Hulme, Mrs Heidi Sambrook

Site Team

Site Manager: Mr Jay Bateman

Caretaker: Mr Graham Cheers

Cleaners: Supplied by Service Master Ltd

IT Support: Provided by Red Top IT

Swan Stars Team (Before and After School Care)

Manager: Miss Wendy Stones

Deputy Manager: Mrs Sarah Jane Jones

Play Leader: Mrs Jane Simons

Play Leader: Mr Josh Farrall

Play Worker: Miss Chloe Coleman

Catering Assistant: Mrs Sam Castleton

Lunch Time Team

School Cook: Mrs Annette Basford and team, supplied by Shire Services

Midday Assistant Team Leaders: Mrs Mikaila Astall and Mrs Heather Carran

Dinner Accounts Clerk: Mrs Nicola Wood

Midday Assistants: Mrs Gill Blakemore, Mrs Linda Bond, Mrs Eileen Betteley, Mrs Ann Doughty, Mrs Nicola Higginbotham, Mrs Dianne Hinks, Mrs Tracey Hough, Mrs Sheila Leung, Mrs Donna Moulson, Mrs Laura Palmer, Mrs Cath Rowlands, Mrs Brenda Sincalire, Mrs Julie Raiswell, Mrs Carol Stevens, Mrs Julie Wilkinson, Mrs Nicola Wood, Mrs Ann Worthington

Top